Międzynarodowy Dzień Pisarzy
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła"
Wisława Szymborska
Kliknij by oddać głos na swojego ulubionego pisarza!
Święto zostało ustanowione w
1984 roku przez PEN Club czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Jego
celem jest promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami
oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.
Polski PEN Club powstał z
inicjatywy Stefana Żeromskiego w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń
działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W
okresie drugiej wojny światowej działalność polskiego klubu w okupowanej Polsce
była zawieszona aż do 1947 roku. Obecnie na czele Polskiego PEN Clubu stoi Adam Pomorski.
Rok 2021 przez Sejm RP został uchwalony między innymi rokiem
Stanisława Lema
„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst sejmowej uchwały.
„Dawno, dawno temu, gdzieś za Cieśniną Andromedzką żyli sobie Palibaba-intelektryk, Królewna Elektrina i robot Automateusz...”
Lem, jak sugeruje już sam tytuł, połączył w tej książce światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstał w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom, dzieło, które może być czytane przez młodszych czytelników, ale także przez wymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.
Jakie inne tytuły można znaleźć w naszej bibliotece?
„Opowieści o pilocie Pirxie”
„Dzienniki Gwiazdowe"
„Dialogi”
„Wizja lokalna”
"Doskonała próżnia. Wielkość urojona"
„Solaris”
„Cyberiada”
Wiele
książek i opowiadań S. Lema doczekało się adaptacji filmowych, teatralnych czy
też telewizyjnych. Oto kilka z nich:
„Kongres” – dramat SF, animowany w reż. Ari Folmana na podstawie książki „Kongres futurologiczny”.
„Przekładaniec” – komedia SF w reż. Andrzeja Wajdy na podstawie opowiadania „Czy Pan istnieje, Mr. Johns”.
„Solaris” – dramat SF w reż. Stevena Soderbergha na podstawie książki “Solaris”.
„Szpital Przemienienia” – dramat wojenny i psychologiczny w reż. Edwarda Żebrowskiego na podstawie książki „Szpital Przemienienia”.
Wkrótce powstanie także gra komputerowa „The Invincible”. Podstawą adaptacji będzie książka “Niezwyciężony”, jedna z kultowych pozycji Stanisława Lema z gatunku tzw. hard SF. Powieść opisuje losy załogi statku kosmicznego, która udaje się na planetę Regis celem wyjaśnienia tajemniczego zniknięcia poprzedniej ekspedycji. Gra ma być oparta na silniku Unreal 4, utrzymana w klimatycznej stylistyce retro futurystycznej, z intrygującą warstwą muzyczną. Premiera produkcji jest przewidziana na drugą połowę 2021 roku. Prace nad projektem prowadzi Starward Industries studio gamingowe, za którym stoi zespół deweloperów uczestniczących w takich produkcjach, jak Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.
(źródło: https://roklema.pl/gra-niezwyciezony/)
Wszystkie
wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema znajdziecie w specjalnym
serwisie roklema.pl.
Czego jeszcze nie wiesz o Stanisławie Lemie?
- Lemowe
Google Doodle
23 listopada 2011 roku, w 60 rocznicę wydania pierwszej książki Lema, główna strona Google została poświęcona pisarzowi. Była to krótka gra, inspirowana fabułą „Cyberiady”. Projekt powstał w oparciu o rysunki wybitnego krakowskiego grafika Daniela Mroza, znanego z Grupy Krakowskiej, prac dla “Przekroju” oraz ilustracji do książek największych pisarzy science-fiction. „Lemowskie” Doodle było widoczne w całej Europie Zachodniej i Rosji. - Wirtualny
pogrzeb
W 11 rocznicę śmierci Stanisława Lema turecki grafik Polat Yarisci w ramach hołdu, stworzył animację osadzoną w świecie „Cyberiady”. Krótki film przedstawia pogrzeb pisarza, którego dokonują roboty z kart jednej z jego najbardziej znanych książek.
kliknij Wirtualny pogrzeb Lema - Lem
jasnowidz
Stanisław Lem miał dar opisywania i prognozowania przyszłości. Wiele zaprezentowanych w jego książkach rozwiązań biologicznych i technologicznych znalazło swoje odzwierciedlenie w świecie realnym. Jednym z najgłośniejszych przykładów jest przewidzenie powstania czytników ebooków, o których wspominał w 1961 roku w „Powrocie z gwiazd"
W „Cybieriadzie” pisał zaś o czymś, co do złudzenia przypomina „Simsy” – alternatywne światy, w których bohaterowie tworzą symulacje życia. -
Liczne tytuły
Stanisław Lem był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Za życia otrzymał Order Orła Białego, najwyższe i najstarsze polskie odznaczenie. Poza tym w swoim dorobku ma order Polonia Restituta, Krzyż Zasługi oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wyróżniony był także doktoratami honoris causa wielu uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Bielefeld, Politechniki Wrocławskiej. Otrzymał również tytuł honorowego obywatela Miasta Krakowa.. - Planetoida Lem
Lem został też uhonorowany w inny sposób. Jego nazwisku swoją nazwę zawdzięcza jedna z planetoid należąca do pasa głównego asteroid okrążających Słońce. Nazwa innej planetoidy, Ilijon Tichy, pochodzi od imienia i nazwiska bohatera kilku powieści krakowskiego pisarza. Pierwszy polski sztuczny satelita naukowy dostał nazwę Lem.
Te i inne ciekawostki dotyczące tego wybitnego autora znajdziecie na stronie : https://niestatystyczny.pl/2017/09/12/10-ciekawostek-o-lemie/
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy zachęcamy Was do wzięcia
udziału w głosowaniu "Mój ulubiony pisarz". Wasze głosowanie będzie dla nas cenną informacją co lubicie czytać.
Pamiętajcie, że #Wspólna zabawa to super sprawa !
Kliknij by oddać głos na swojego ulubionego pisarza!
Na głosy czekamy do 10 marca 2021 r. a wyniki opublikujemy wkrótce.