Biblioterapia na odległość - czy to możliwe?
Psychologowie coraz częściej poruszają kwestię wpływu emocjonalnego pandemii i izolacji na uczniów, którzy pozornie mogą nie okazywać przejęcia sytuacją, jednak przyzwyczajeni do zużywania znacznie większej ilości energii oraz codziennych spotkań z rówieśnikami – są coraz bardziej przytłoczeni sytuacją. Jest to już szeroko omawiany problem. Mniejsze dzieci absorbują strach oraz napięcia dorosłych. Mogą nie rozumieć problemu, jednocześnie dostrzegając znacznie więcej niż nam się wydaje.
Młody czytelnik zmienia się z każdą usłyszaną lub przeczytaną historią. Spotkanie z książką prowadzi go do autopoznania, które z kolei stanowi nieodzowny czynnik rozwoju osobowego i społecznego.
20 minut czytania dziennie potrafi zdziałać cuda!
Apteczka literacka, czyli bajki na receptę!
1. Dagmar Geisler: Przestańcie się kłócić! Jak przywrócić zgodę
Naturalną częścią rozwoju dzieci jest poznawanie emocji własnych i innych ludzi, radzenie sobie z nimi oraz prawidłowe rozpoznawanie ich znaczenia. Niektóre sytuacje są pod tym względem trudniejsze niż inne. Jedną z najtrudniejszych jest moment, gdy ktoś w otoczeniu dziecka zaczyna się kłócić.
2. Grzegorz Kasdepke: Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami (nuda, tęsknota, wstyd, poczucie krzywdy, radość, zazdrość)
W przedszkolu pojawia się pani Miłka – można powiedzieć – nauczycielka do zadań specjalnych. Ma rozmawiać z dziećmi o uczuciach, co nie będzie proste, mimo że przyprowadziła ze sobą nietypowego pomocnika – pajacyka. Całusy Rozalki, zazdrość o grzywkę, gniew Bodzia czy wstrętny rozgotowany por to tylko niektóre z problemów, z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć.
3. Elżbieta Zubrzycka: Za zasłoną złości
Każdy wie, że złość krzywdzi, niszczy związki i niczego nie rozwiązuje. Tak, ale… istnieje też zdrowa złość – wspaniałe potężne uczucie, które zmienia umysł i ciało oraz zmusza do działania. Pod jej wpływem można uczynić wiele dobrego lub wiele złego. Co powoduje, że w tych samych okolicznościach jedni się złoszczą, a inni – nie? Dlaczego niektórzy ludzie są ciągle wściekli i krzywdzą siebie oraz tych, których kochają? Co się kryje za uczuciem złości? Dlaczego jej nadmiar świadczy o bezradności i słabości? Czy złości się można oduczyć? Czy da się nad nią zapanować? Jak przestać się bać cudzej złości?
Książka napisana przyjaznym językiem. Wzbogacona rysunkami, tabelami oraz wykresami, wyjaśniającymi mechanizm powstawania potrzebnej i niepotrzebnej złości. Zawiera liczne testy, gry oraz ćwiczenia, które mają pomóc Czytelnikowi we wzmocnieniu i docenieniu siebie. Proponowane sposoby zapanowania nad uczuciem złości warte są zastosowania w codziennym życiu, a także wykorzystania podczas dyskusji i warsztatów z młodzieżą.
4. Andrea Schütze: Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kpimy ze złości? Historyjki dla ciekawskich dzieci
Twoje ciało mówi, co
czujesz. Ty również, obserwując zachowania ludzi, możesz rozpoznać, w jakim są
nastroju i co przeżywają. Czasem trudno nam zrozumieć uczucia. Przychodzą i
odchodzą całkiem niespodziewanie. I nie każdy w takiej samej sytuacji odczuwa
to samo. Skąd mały człowiek może wiedzieć, że denerwowanie się i złość nie
zawsze są czymś złym? Jak może nauczyć się radzić sobie ze strachem i jak odczuwać
szczęście? Dzieci nie potrafią nazywać swoich uczuć, za to tym silniej niż
dorośli je odczuwają.
5. Joanna Brodowska: Przygody Fryderyki, czyli bajki terapeutyczne
Książka
zawiera dziewięć bajek terapeutycznych. Ich głównym zadaniem jest
przezwyciężanie i redukowanie lęku u dzieci, a także opowiadanie o znaczeniu
emocji w życiu. Sympatyczni bohaterowie bajek przedstawiają różne sposoby
radzenia sobie w trudnych sytuacjach, z którymi musi zmierzyć się także każde
dziecko.
6. Ines Castel-Branco: Mamo, nie mogę zasnąć
"Mamo, nie mogę zasnąć" to książka o tym, w jaki sposób za pomocą ćwiczeń wyciszyć dziecko przed snem. Zawiera opisy różnych technik oddechowych i lekkich ćwiczeń fizycznych sprzyjających uspokojeniu.
7. Anna Kozłowska: Zaczarowane bajki, które leczą – dla dzieci i dorosłych
Wiele bajek przedstawionych w książce współtworzyły dzieci. Historie opowiedziane odzwierciedlają przeżywane dziecięce problemy, a także pomagają w szukaniu rozwiązań. Są to nie tylko utwory dla dzieci - niektóre z nich są przeznaczone dla dorosłych. Mówią o ich potrzebach, a także o tym, w jaki sposób są one zaspokajane. Czasami bowiem myśl o własnych rozterkach przesłania dorosłym myślenie o rzeczywistych potrzebach dzieci. Do niektórych bajek są dołączone dziecięce rysunki, które ilustrują najbardziej istotne chwile w opowiedzianej historii.
8. Marek Kamiński: Marek – chłopiec, który miał marzenia
Jakim dzieckiem był Wielki Podróżnik? Czy różnił się od rówieśników? Co popchnęło go ku kolejnym wyprawom i spowodowało, że wciąż sprawdza granice ludzkiej wytrzymałości? Marek Kamiński z werwą i humorem opowiada o swoim codziennym życiu w domu i szkole oraz o przygodach, jakie go spotkały, kiedy wychowywał się w niewielkim mieście, Połczynie Zdroju. Ta inspirująca książka z pewnością zachwyci dzieci i zachęci je rozmyślań, co w ich życiu jest ważne i jakim człowiekiem chciałyby zostać w przyszłości. To pierwsza z serii książek napisanych przez Wielkich Ludzi o ich dzieciństwie. Mali czytelnicy dowiedzą się, że byli oni takimi samymi dziećmi jak wszystkie, ale mieli wielkie marzenia...
9. Catherine DePino: Śmierdzący ser
"Guz mówił do koleżków: Chcecie poznać kogoś, kto cuchnie jak śmierdzący ser? Hej, śmierdzący serze, daj mi pracę domową, bo chcę ją przepisać. Spojrzałem w złe zielone oczy Guza". Aleks musi coś zrobić z Guzem. Ale co? Nie wie, jak ma zmusić Guza, by zostawił go w spokoju. Boi się poprosić o pomoc. Boi się, że jeśli powie, będzie jeszcze gorzej. Mimo to, rodzice dowiadują się, a Aleks jest zdziwiony, że odczuwa ulgę. Kiedy pomagają mu ustalić plan poradzenia sobie z Guzem, chłopiec czuje, że teraz da sobie radę. Następnym razem, kiedy Guz próbuje go dręczyć, napotyka wielką niespodziankę!
10. Chelo Manchego: Chciejskie potwory
Każdy z nas ma swojego "chciejskiego" potwora, który czasem sprawia, że czegoś chcemy za bardzo i za dużo. Za dużo lodów, za dużo gier komputerowych, za dużo uwagi otoczenia…
11. Doris Brett: Opowiadania dla Twojego dziecka
12. Doris Brett: Opowiadania dla Twojego (nieco starszego) dziecka
Autorka adresuje je szczególnie do tych rodziców, którzy pragną pomóc swoim dzieciom przezwyciężyć różnorodne problemy. Tworzy opowiadania - dotyczące m. in. lęku przed ciemnością, moczenia nocnego, nieśmiałości - które same w sobie stanowią prostą, skuteczną, a co najważniejsze, domową technikę terapii dzieci. Terapeutami są w tym wypadku rodzice, którzy mogą nie tylko przeczytać swoim pociechom przykładowe opowiadanie o Ani, lecz również, na podstawie książki, nauczyć się zasad tej techniki terapeutycznej, dostosowywania jej do potrzeb własnego dziecka, a wreszcie - samodzielnego opowiadania historii.